Wywiad z absolwentem - członkiem szkolnej Rady Rodziców

Przedstawiamy kolejny wywiad w ramach projektu „Jak potoczyły się losy absolwentów naszej szkoły?”. Nasze zaproszenie przyjął pan Tomasz Zaporowski członek szkolnej Rady Rodziców w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 13 w Sosnowcu.

1. Proszę powiedzieć coś o sobie, czym Pan się obecnie zajmuje?
 Nazywam się Tomasz Zaporowski i chodziłem do szkoły podstawowej w Milowicach. Obecnie pracuję w zakładzie produkcyjnym w Mysłowicach jako operator maszyn. Mieszkam nadal w Milowicach, a moje dzieci chodzą teraz do tej szkoły.

2. W którym roku ukończył Pan naszą szkołę?
 W 1994.

3. Jak wspomina Pan czas spędzony w Milowickiej „dwunastce”?
Był to bardzo dobrze spędzony czas. Miła atmosfera nie tylko w klasie, ale w całej szkole. Jeżeli chodzi o edukację, to też nie mogę powiedzieć żadnego złego słowa, gdyż bez problemu dostałem się i ukończyłem Technikum Elektroniczne w Sosnowcu.

4. Których nauczycieli wspomina Pan ze szczególnym sentymentem?
 P.Grażynę Wyderkę, p.Beatę Rotkegel, p.Marię Kalańską, p.Marię Skierską, p.CelinęTymińską i p.Anitę Zarębską. A tak w ogóle to z żadnym nauczycielem nie miałem przykrych incydentów, więc nie mam do nikogo żalu i mile wszystkich wspominam.

5. Jakie przedmioty lubił Pan najbardziej?
 Wf  (chyba, jak każdy chłopak) i muzykę, ale przede wszystkim matematykę.

6. Które umiejętności wyniesione z podstawówki przydały się Panu w dalszej edukacji i w życiu?
 Jeżeli chodzi o edukację to na pewno przydała się ogólna wiedza ze wszystkich przedmiotów (dzięki niej bez problemu radziłem sobie w „elektroniku”). A w życiu - myślę, że istotną umiejętnością jest odnajdywanie się w nowym otoczeniu, współpraca z grupą, jak również nawiązywanie kontaktu z ludźmi.

7. Dzisiaj uczniami naszej szkoły są Pańskie dzieci – córka uczy się w szkole podstawowej, a syn w gimnazjum. Czy szkoła Pana dzieci różni się bardzo od szkoły jaką Pan pamięta jako uczeń?
 Różni się i to znacznie. Przede wszystkim boiska szkolne, monitoring, dużo sprzętu elektronicznego. Jest bardzo estetyczna (wymalowane korytarze, pamiątkowe zdjęcia na ścianach korytarza). Na pewno zmieniła się pozytywnie, chociaż w tamtych czasach moja szkoła też była ładna.

8. Jakie zmiany w szkole Pana zaskoczyły?
Wydaje mi się, że postęp w dziedzinie techniki. Wiadomo, że jest to nieuniknione, ale uważam, że mamy dużo nowoczesnego sprzętu (tablice interaktywne - super sprawa!).

9. Wiemy, że udziela się Pan aktywnie w szkolnej Radzie Rodziców. Proszę powiedzieć, jaki wpływ na życie szkoły mają rodzice?
 Rodzice mają duży wpływ na życie szkoły - pod warunkiem, że tego chcą. Niestety wiem, że dla niektórych rodziców liczą się tylko oceny ich dzieci, a nie interesują się życiem i sprawami szkoły.

10. Czy jako uczeń działał Pan w samorządzie klasowym lub szkolnym? Jeśli tak, to czy te doświadczenia wpłynęły na to, że jako rodzic lubi Pan działać na rzecz szkoły?
 Działałem w samorządzie klasowym i szkolnym, ale myślę, że to nie ma większego wpływu na to, że lubię i chcę się udzielać teraz. Wydaje mi się, że bardziej bierze się to z poczucia dobrego i odpowiedzialnego wychowania swoich dzieci. Po drugie, jeżeli się w coś angażuję, to całym sercem - taki już jestem z natury, a trochę wyniosłem to właśnie z tej szkoły.

Bardzo dziękujemy za wywiad.

Pytania opracował i wywiad przeprowadził Samorząd Uczniowski gimnazjum pod kierunkiem opiekuna SU p. Grażyny Mańczyk-Wyderki.