Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Wskazówki pochodzą z broszury pt.: ,,Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe’’.

Jak zachować bezpieczeństwo – wskazówki dla rodziców:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra dla niego jest odpowiednia.Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

"Kiedy nauka jest skuteczna?"

prelekcja1W dniu 14 listopada 2013 roku o godzinie 1630 w naszej szkole odbyła się prelekcja dla rodziców uczniów klas gimnazjalnych na temat: „Kiedy nauka jest skuteczna?”. Spotkanie z rodzicami przeprowadziła pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Sosnowcu, Pani Joanna Piaśnik. Poruszony został problem motywowania dzieci do nauki szkolnej oraz organizacji samego procesu uczenia się dzieci w domu. Prelekcja miała charakter praktycznych wskazówek do pracy z nastolatkiem.

Pedagogizacja rodziców

cytatrodzicejakopierwsi

Pedagogizacja rodziców jest to działalność zmierzająca do stałego wzbogacania posiadanej przez rodziców potocznej wiedzy pedagogicznej o elementy naukowej wiedzy o wychowaniu dzieci i młodzieży, dostarczanie rodzicom wiadomości o celach, zadaniach, treściach, metodach, środkach i uwarunkowaniu procesu wychowania zachodzącego w rodzinie, szkole, zakładzie wychowawczym, w różnych organizacjach ze szczególnym położeniem nacisku na uzupełnienie ich wiedzy o wychowaniu ich dzieci w rodzinie (żródło: encyklopedia pedagogiczna).

Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych rodziców postanowiliśmy wygospodarować specjalne miejsce na stronie internetowej szkoły, w którym gromadzone będą materiały (prezentacje, artykuły) mające na celu wspomaganie Państwa w procesie wychowywania dzieci i młodzieży.

Zachęcamy do korzystania z zebranych przez nas zasobów.

Materiały szkolne:

Materiały udostępnione przez Ośrodek Rozwoju Regionalnego: www.ore.edu.pl