Szkoła promująca zdrowie – szkolenie nt. cukrzycy

zdrowieJeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, pod koniec sierpnia nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w szkoleniu na temat cukrzycy. Jest to choroba o coraz większym zasięgu i należy wiedzieć jak najwięcej o jej objawach, zapobieganiu i leczeniu. Choroba ta może dotknąć każdego z nas – warto zatem poznać jej specyfikę oraz profilaktykę. W naszym otoczeniu jest coraz więcej osób – dzieci i dorosłych, którzy zmagają się z jej niedogodnościami. Należy uczyć wrażliwości na potrzeby i problemy drugiego człowieka, uczyć pomocy i wsparcia. I w naszej społeczności uczniowskiej są dzieci, które codziennie pokonują tę chorobę.


Zajęcia zostały zorganizowane przez PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) a poprowadziła je pielęgniarka na stałe zatrudniona w Centrum Pediatrii w Katowicach, pracująca właśnie z dziećmi chorymi na cukrzycę i ich rodzicami.
W części wstępnej – teoretycznej - prowadząca przedstawiła dane obrazujące, jak bardzo w ostatnich latach wzrosła liczba osób a szczególnie liczba dzieci chorujących na cukrzycę. Następnie omówiła dwa typy cukrzycy oraz czynniki ryzyka. Dokładnie omówione zostały wszelkie kwestie dotyczące choroby, m.in. objawy hiper- i hipoglikemii – zagrożenia i pomoc, rodzaje sprzętu medycznego oraz jego obsługa, powikłania cukrzycy.
W dalszej części odbyło się szkolenie praktyczne. Przedstawiona została instrukcja udzielania pomocy dziecku z objawami hipo- bądź hiperglikemii, procedura podawania „Glukagenu” – leku ratującego życie. Udzielono też odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników szkolenia. Na zakończenie każdy mógł zbadać sobie poziom cukru we krwi oraz przetestować podawanie „Glukagenu”.

godlo

Koncepcja pracy szkoły

Misja:

"Dziś uczymy tego, 
co uczniowie jutro zrozumieją, 
że będzie im to potrzebne pojutrze".

William James

Priorytety:

- wychowanie zdrowotne 
- rozwój ucznia 
- integracja 
- efektywne kształcenie 
- współpraca ze środowiskiem lokalnym

Certyfikaty

odznakajakosci iwilltellyou

TABLICZKAeuro

certyfikatzdrowie

bezpiecznaszkola_Small

logo_sot_small
 
SPZ
 
biznesklasa
 
etwinningcert2015

Projekty i programy

logoszkolazprawami

 polskisportlogo

logoCyfrowaSzkola

rokszkolywruchu

cala_polska_czyta_dzieciom
  
radosnaszkola
 
pierwszak
 
puchatek
 
piecporcji
 
lepszaszkola
 
logo_APZ_OK_poziom
 
etwinningprojekty
 

Galeria

We have 20 guests and no members online