Szkoła promująca zdrowie – szkolenie nt. cukrzycy

zdrowieJeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, pod koniec sierpnia nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w szkoleniu na temat cukrzycy. Jest to choroba o coraz większym zasięgu i należy wiedzieć jak najwięcej o jej objawach, zapobieganiu i leczeniu. Choroba ta może dotknąć każdego z nas – warto zatem poznać jej specyfikę oraz profilaktykę. W naszym otoczeniu jest coraz więcej osób – dzieci i dorosłych, którzy zmagają się z jej niedogodnościami. Należy uczyć wrażliwości na potrzeby i problemy drugiego człowieka, uczyć pomocy i wsparcia. I w naszej społeczności uczniowskiej są dzieci, które codziennie pokonują tę chorobę.

Zajęcia zostały zorganizowane przez PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) a poprowadziła je pielęgniarka na stałe zatrudniona w Centrum Pediatrii w Katowicach, pracująca właśnie z dziećmi chorymi na cukrzycę i ich rodzicami.
W części wstępnej – teoretycznej - prowadząca przedstawiła dane obrazujące, jak bardzo w ostatnich latach wzrosła liczba osób a szczególnie liczba dzieci chorujących na cukrzycę. Następnie omówiła dwa typy cukrzycy oraz czynniki ryzyka. Dokładnie omówione zostały wszelkie kwestie dotyczące choroby, m.in. objawy hiper- i hipoglikemii – zagrożenia i pomoc, rodzaje sprzętu medycznego oraz jego obsługa, powikłania cukrzycy.
W dalszej części odbyło się szkolenie praktyczne. Przedstawiona została instrukcja udzielania pomocy dziecku z objawami hipo- bądź hiperglikemii, procedura podawania „Glukagenu” – leku ratującego życie. Udzielono też odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników szkolenia. Na zakończenie każdy mógł zbadać sobie poziom cukru we krwi oraz przetestować podawanie „Glukagenu”.