My Słowianie

myslowianie2019W ramach współpracy szkoły z Miejską Biblioteką Publiczną filia nr 19 w Milowicach oraz popularyzacji wiedzy i czytelnictwa uczniowie klasy 5 a uczestniczą w comiesięcznych lekcjach bibliotecznych pt. My Słowianie. Na zajęciach poznają obrzędy, zwyczaje oraz wierzenia Słowian, do których zaliczamy również Polaków. Pierwsze spotkanie dnia 11 marca pt. "Jare Gody, Dziewanna i Marzanna" dotyczyło starosłowiańskich tradycji związanych z miesiącem marcem, w tym pisania pisanek, śmigusa-dyngusa oraz topienia Marzanny.

Dodatkowo uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o słowiańskie symbole np. kołowrót, Ręce Boga oraz bogów np. Jaryło czy Marzanna. Spotkanie kwietniowe dnia 1 kwietnia pt. "Perun i Słowiańskie Imiona" dotyczyło etymologii imion np. Bożydara, Mściwoja oraz zwyczaju postrzyżyn. Uczeń klasy Kacper Korpak wygłosił wcześniej przygotowany referat na temat mamun. Zajęcia są interesujące dla uczniów, którzy chętnie poznają zwyczaje przedchrześcijańskie.

myslowianiee2019