Wycieczka do średniowiecznego grodu

byczyna2019Na dobre rozpoczęcie roku szkolnego, dzieci z klas 4-6 udały się do Byczyny, do grodu rycerskiego. Nasza średniowieczna przygoda rozpoczęła się już w momencie zakwaterowania - uczniowie rozpakowali swoje walizki w komnatach typowych dla tych czasów, w których mieściły się drewniane szafy i piętrowe łóżka. Następnie obejrzeliśmy film oprowadzający po grodzie i przedstawiający rekonstrukcje bitew.

Panowie ubrani w charakterystyczne stroje, opowiadali o średniowiecznych zwyczajach rycerskich oraz o rodzajach broni, której mogliśmy dotknąć. Nasi uczniowie chętnie strzelali z łuku do tarczy i rzucali nożami. Wieczorna dyskoteka zakończyła pierwszy dzień pobytu w grodzie, dzieci niechętnie udały się do łóżek. Następnego dnia, po śniadaniu uczestniczyliśmy w różnych aktywnościach średniowiecznych, takich jak tkactwo na krosnach i deskach oraz ręczne czerpanie papieru. Największy entuzjazm wzbudziły jednak gry plebejskie, które można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Nasi uczniowie mieli możliwość przeistoczyć się w rycerzy i brać udział w zawodach, a także jeździć na nartach średniowiecznych.

Pobyt w grodzie pozwolił nam przenieść się w dawne czasy i choć w małym stopniu doświadczyć jego zwyczajów i kultury. Dla każdego z nas było to niezwykłe przeżycie, które na długo zapamiętamy.