Europejski Dzień Języków Obcych

dzien2019Europejski dzień języków obcych, to dzień, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie. Został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu i od tamtej pory jest obchodzony 26 września.

Corocznie w tym dniu nauczyciele języków obcych organizują różne wydarzenia w SP nr 12 w Sosnowcu. W 2019 roku uczniowie klas 5-8 wzięli udział w dosyć nietypowym konkursie - pracując w parze z rówieśnikiem rozwiązywali 6 zadań sprawdzających wiedzę z kultury, geografii i historii krajów europejskich.

Pierwsze zagadnienie wymagało od uczestników użycia QR kodu. Po wysłuchaniu hymnu, musieli ustalić, do którego kraju należał. Drugim zadaniem było ułożenie z puzzli słynnej budowli, a następnie zapisanie jej nazwy na karcie odpowiedzi. Kolejnym - odgadnięcie tożsamości sławnych osób - polityków, pisarzy lub władców europejskich. Czwarte zadanie przypadło uczniom najbardziej do gustu - po wylosowaniu nagrania, mieli wskazać, jaki język usłyszeli.

Przy następnym stole uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę geograficzną - ustalenie nazwy kraju na podstawie jego konturu nie należało do najłatwiejszych. Jednak najtwardszym orzechem do zgryzienia było ostatnie zadanie - rozwiązanie krzyżówki w języku angielskim i utworzenie hasła z rozrzuconych liter. Wcale nas ten fakt nie zdziwił - poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko.

Dlatego też bardzo doceniamy wkład i zaangażowanie uczniów. Skoncentrowani na zadaniach, prowadzili długie dyskusje, wykazując się względem siebie szacunkiem i zrozumieniem. Pokazali tym samym jaki jest sens nauki języków, a także to, że można się przy tym nieźle bawić. Laureatów konkursu poznamy przy okazji najbliższego apelu szkolnego. Ale już teraz dziękujemy za udział w tym szczególnym dniu i zapraszamy za rok!

dzien2019adzien2019b