Żywa lekcja historii, przyrody i geologii w zabytkowej kopalni

awieliczka126 marca 2018 roku klasy VI a, VI a, VI b wzięły udział w wycieczce dydaktycznej do zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnia ta jest miejscem, które warto zobaczyć bez względu na wiek. Po pierwsze, dlatego, że jest zabytkiem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego przez UNESCO, po drugie dla unikatowego mikroklimatu, na który składa się – obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu – stała temperatura (ok. 14–16 °C), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia, który sprzyja osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Podczas 3 h trasy turystycznej uczniowie głęboko pod ziemią podziwiali jeziora solankowe, niepowtarzalne komory i kaplice, wykute w soli chodniki, rzeźby i płaskorzeźby. Poznali historię, legendy i tajniki zabytkowej kopalni. Obejrzeli w kinie 5 wymiarowy film dydaktyczny oraz liczne ekspozycje należące do Muzeum Żup Krakowskich (urządzenia i narzędzia górnicze, minerały i skały solne). A wszystko to na I-III poziomach położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów z ok. 800 schodami do pokonania.

awieliczka2awieliczka3awieliczka4