Dzień Patrona Szkoły – króla Jana III Sobieskiego

patron1„Ostatni to król, co po sobie bohaterską pozostawił legendę.”
Dnia 9 maja odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość - Dzień Patrona Szkoły – Jana III Sobieskiego. Akademia, na której zgromadziła się cała społeczność uczniowska, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni goście, była okazją do przypomnienia wszystkim zebranym postaci wybitnego króla oraz nagrodzenia laureatów konkursów związanych z jego postacią.

Uroczystość rozpoczął ceremoniał wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego oraz hymnu szkoły. Warto zaznaczyć, że słowa hymnu szkoły są właśnie apoteozą postaci Jana III Sobieskiego a ich autorką jest emerytowana nauczycielka naszej szkoły – pani Grażyna Mańczyk - Wyderka. Następnie uczniowie pod kierunkiem pani Anny Tylec przedstawili program artystyczny, a w nim m.in. wiersze, wiadomości historyczne podane w ciekawej formie, utwory muzyczne oraz film przedstawiający najsłynniejszą bitwę z udziałem polskiego króla – bitwę o Wiedeń. Jednym z elementów programu był również występ grupy uczniów z kl. V a, którzy przedstawili inscenizację - kilka scen z życia Jana III Sobieskiego. Scenariusz opracowała ich koleżanka, Natalia Matysek, która była również reżyserem, natomiast scenografię wykonał uczeń tej samej klasy, Michał Kluza. Zaprezentowanie tego minispektaklu na forum szkoły było dla młodych aktorów formą wyróżnienia i nagrody, ponieważ zdobyli oni I miejsce w projekcie edukacyjnym – szkolnym konkursie dramatycznym dla klas IV i V.
Akademia była również okazją do nagrodzenia uczniów, którzy wzięli udział w innych projektach związanych z obchodami Dnia Patrona, przygotowanych i przeprowadzonych przez panie Annę Parszewską, Grażynę Pawłowską i Annę Tylec. Chodzi mianowicie o konkurs historyczno – literacki „Jan III Sobieski – polityk, wódz, człowiek” (konkursy szkolny i międzyszkolny) oraz o konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii (klasy IV – VI oraz klasy VII i gimnazjum). W tym szczególnym dniu gościliśmy zatem laureatów konkursu międzyszkolnego – uczniów z sosnowieckich szkół podstawowych (SP 6, SP 45, SP 18) wraz z opiekunami. Otrzymali oni dyplomy i nagrody z rąk wicedyrektora szkoły, pani Katarzyny Stachury. Oto lista nagrodzonych:
Laureaci konkursu na poziomie kl. IV – VI
I miejsce – Konrad Kubara – SP 45 opiekun mgr J. Sobaszek
II miejsce – Wojciech Zach – SP 6 opiekun mgr M. Pochopień
III miejsce – Łukasz Całka – SP 6 opiekun mgr J. Michna
Laureaci konkursu na poziomie kl. VII oraz kl. II – III gimnazjum
I miejsce – Łukasz Pudło – SP 6 opiekun mgr J. Michna
II miejsce – Szymon Rus – SP 18 opiekun mgr W. Sosińska
III miejsce – Kacper Maderski – SP 6 opiekun mgr E. Rudzka

W dalszej kolejności dyplomy i nagrody z rąk wicedyrektora szkoły, pani Katarzyny Stachury, otrzymali laureaci tego samego konkursu - uczniowie naszej szkoły:
Laureaci konkursu na poziomie kl. IV – VI
I miejsce – Piotr Socha
II miejsce – Liwia Mędrek
III miejsce – Sabina Szemitko i Antonina Jabłońska
Laureaci konkursu na poziomie kl. VII oraz kl. II – III gimnazjum
I miejsce – Kevin Pielok
II miejsce – Hubert Pyśk
III miejsce – Łukasz Mordal
Następnie na scenę zostali zaproszeni laureaci konkursu ortograficznego. Mistrzem Ortografii roku 2017/2018 w klasach IV – VI została Agata Mierzejewska, natomiast Mistrzem Ortografii roku 2017/2018 w klasach VII i gimnazjum została Paulina Rak. Obok mistrzów stanęli również klasowi mistrzowie ortografii, czyli uczniowie, którzy napisali dyktando najlepiej spośród uczniów swojej klasy.
Wszyscy laureaci poszczególnych konkursów zostali nagrodzeni licznymi brawami.

patron2patron3patron4patron5