Szkodliwość palenia papierosów wśród młodych ludzi

smokingPrzykre jest to, że młodzież i dzieci swoją przygodę z zapaleniem pierwszego papierosa rozpoczynają już w tak bardzo młodym wieku. Zazwyczaj kieruje nimi ciekawość, chęć zaimponowania rówieśnikom. Chociaż zdają sobie sprawę, że jest to szkodliwe, to wydaje im się, że po wypaleniu jednego papierosa nic się nie stanie. Zaczyna się od jednego, a następnie, kolejne tylko po to żeby zyskać akceptację i szacunek otoczenia.

W ten sposób młody człowiek wystawia się na działanie nikotyny, która niestety szybko uzależnia. Na początku palenie papierosów sprawia przyjemność, ponieważ nikotyna, wpływając na pracę mózgu wywołuje pobudzenie, aktywność i odczuwanie przyjemności. Z jednej strony poprawia pamięć i koncentrację, a z drugiej – jest czynnikiem wywołującym rozdrażnienie. Z czasem organizm przyzwyczaja się i odczuwa głód nikotynowy, który tylko może zaspokoić kolejny i kolejny… wypalony papieros. Tak popada się w nałóg. Młodzież i dzieci uzależnione od papierosów osiągają gorsze wyniki w nauce i sporcie. Mają osłabioną odporność i częściej zapadają na różne choroby. Ich wzrost jest spowolniony, a waga niższa niż rówieśników. Skaleczenia i rany goją im się wolniej niż normalnie. Spustoszenie, jakie powoduje palenie papierosów, objawia się w późniejszym wieku. Palacze są bardziej narażeni na choroby nowotworowe: płuc, przełyku, tchawicy, krtani, krwi, nerek, pęcherza moczowego, trzustki i wątroby. Częściej występują u nich choroby zębów: paradontoza, próchnica, zapalenie dziąseł. Pojawiają się choroby układu krążenia: choroba wieńcowa, nadciśnienie oraz choroby układu oddechowego: astma, gruźlica. Inne choroby, na jakie zapadają palacze, to cukrzyca, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz osteoporoza. Co wywołuje te choroby? Okazuje się, że w papierosach znajduje się około czterdziestu substancji szkodliwych między innymi takie jak: nikotyna, która jest substancją działającą trująco i uzależniająco, tlenek węgla (II), który jest niebezpiecznym dla człowieka czadem, cyjanowodór - substancja kiedyś stosowana do ludobójstwa, substancje smoliste o działaniu rakotwórczym, polon radioaktywny pierwiastek wynaleziony przez Marię Skłodowską-Curie, formaldehyd stosowany jako konserwant preparatów biologicznych oraz chlorek winylu stosowany przy produkcji plastiku.

Postawcie sobie proszę pytanie: Czy dla papierosa warto poświęcić swoje życie?... A może warto podarować swoje życie nie Czemuś tylko Komuś?

 

godlo

Koncepcja pracy szkoły

Misja:

"Dziś uczymy tego, 
co uczniowie jutro zrozumieją, 
że będzie im to potrzebne pojutrze".

William James

Priorytety:

- wychowanie zdrowotne 
- rozwój ucznia 
- integracja 
- efektywne kształcenie 
- współpraca ze środowiskiem lokalnym

Certyfikaty

odznakajakosci iwilltellyou

TABLICZKAeuro

certyfikatzdrowie

bezpiecznaszkola_Small

logo_sot_small
 
SPZ
 
biznesklasa
 
etwinningcert2015

Projekty i programy

logoszkolazprawami

 polskisportlogo

logoCyfrowaSzkola

rokszkolywruchu

cala_polska_czyta_dzieciom
  
radosnaszkola
 
pierwszak
 
puchatek
 
piecporcji
 
lepszaszkola
 
logo_APZ_OK_poziom
 
etwinningprojekty
 

Galeria

Statystyki

Visitors
33
Articles
789
Web Links
7
Articles View Hits
453882

We have 21 guests and no members online