Pamięć Rutki

rutka1.02.2018 r. uczniowie klas 8a oraz 8b wraz z nauczycielami p. B. Dziurowicz, A. Górnik oraz p. A. Szylf obejrzeli w Teatrze Dzieci Zagłębia spektakl „Pamięć Rutki”. Inspiracją do powstania spektaklu był znaleziony po latach pamiętnik nastoletniej żydówki mieszkającej w Będzinie. Tytułowa bohaterka w swoim dzienniku opisała swoje życie w getcie, a właściwie ostatnie jego miesiące.

Uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu zdecydowanie innym niż te obejrzane do tej pory. Spektakl nie był typową adaptacją dzieła literackiego. Było to widowisko przepełnione mrokiem, tajemnicą oraz dźwiękami – piosenkami, skandowanymi hasłami oraz odgłosami, które naśladowały dźwięki przeszłości. Był to obraz mocno intrygujący, odwołujący się do symboliki i metafor. Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „Korzenie” prowadzonych przez aktorów Sarę Lach oraz Wojciecha Żaka. Udział w warsztatach pozwolił uczniom na pełniejszy i lepszy odbiór spektaklu oraz wyciszenie emocji. Uczestnicy warsztatów mogli dopytać i rozwinąć poruszone w spektaklu myśli oraz wątki, które nie do końca zostały zrozumiane. Dzięki warsztatom uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały przygotowania i praca nad spektaklem. Mimo że nie było to przedstawienie, które można określić jako łatwe, lekkie i przyjemne warto je obejrzeć i poświęcić chwilę na refleksję i zastanowienie się nad tym co było.