W tym roku ponownie przystąpiliśmy do kilku projektów, realizujemy również innowację pedagogiczną. Podobnie jak w zeszłym oku, czy dwa lata temu będziemy informować Was o naszych działaniach.

Jeden z projektów zmotywował nas do zespołowego działania, a praca w grupach (mamy nadzieję) okaże się owocna, bo … posialiśmy bazylię, a plony zbierzemy wkrótce. Teraz dbamy o nasze roślinki, odpowiedzialnie kontrolujemy ich nawodnienie, dbamy o ich nasłonecznienie i czekamy na kolejny etap projektu, ale to już wkrótce.

„Europa i ja” to ogólnopolski projekt edukacyjny, który umożliwi nam: zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących Europy, pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw, integrację zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie. My spróbujemy dowiedzieć się jak najwięcej na temat Włoch, póki co poznaliśmy symbole narodowe Italii.

Ciekawscy trzecioklasiści to kolejny projekt, który realizujemy już trzeci rok.

Zastanawiacie się czasem dlaczego wszystkie pytania są dobre? My tak! Realizując projekt Fundacji Uniwersytet dzieci stawiamy sobie pytania, na które eksperymentując, doświadczając szukamy odpowiedzi. Całkiem niedawno staraliśmy się odpowiedzieć na pierwsze pytanie, w tej edycji realizowanego projektu, a mianowicie Jak mówić o tym, co czuję? Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. W toku zajęć dowiedzieliśmy się, że np.: mówki odczuwają radość na widok bardzo słodkiej substancji, czasem czują się także zawiedzione i odzwierciedlają to swoim zachowaniem. A jak jest z nami? My również bywamy szczęśliwi, potrafimy cieszyć się będąc z sobą w naszej małej, klasowej społeczności. Wystarczył kłębek włóczki, żeby powiedzieć sobie coś miłego, ukazać sieć pozytywnych relacji, docenić siebie wzajemnie. Lista towarzyszących nam codziennie uczuć jest bardzo długa, a uczucia mieszają się ze sobą, gdyż są one zarówno pozytywne jak i negatywne. Wiemy jedno, zajęcia zakończyliśmy w bardzo dobrych nastrojach, przepełnieni pozytywnymi emocjami, o których potrafimy głośno mówić.

Kolejne pytanie brzmi: Co robić, kiedy boję się i stresuję?

Dlaczego wszystkie pytania są dobre? bardzo pozytywnie wpłynęły na nas, ponieważ mogliśmy się zrelaksować, wyciszyć, a nawet rozmarzyć. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie jakie sytuacje, przedmioty czy zwierzęta wywołują w nas strach, co się dzieje z naszym ciałem, kiedy jesteśmy zestresowani, a temperatura naszych uczuć na termometrze emocji sięga czerwonej strefy. Wiemy, że emocje towarzyszą nam i są nierozerwalnie związane z naszym duchem i ciałem, wiemy, ze niektórzy z nas nie radzą sobie z nimi, inni zaś maja sposoby na te negatywne emocje, których wolelibyśmy nie odczuwać. Zatem mamy propozycję na relaks, przeczytaj instrukcję, a potem zrelaksuj się, rozmarz, doświadczaj ziemi, powietrza, wody…

Uścisk motyla – obniżanie napięcia

  1. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie spokojne, piękne miejsce. Na przykład brzeg morza, las, łąkę.
  2. Wyobraź sobie, że tam jesteś.
  3. Skup się na tym, jakie dźwięki słyszysz w tym miejscu, jakie zapachy, co czujesz pod stopami, pod palcami.
  4. Skrzyżuj ramiona na klatce piersiowej i dotknij dłońmi ramion. Obejmij się. Cały czas wyobrażaj sobie siebie w tym spokojnym pięknym miejscu. Co słyszysz? Co czujesz?