Wakacje to dla każdego z nas zasłużony czas odpoczynku i zabawy. Ale to też czas, w którym młodzież w poszukiwaniu dodatkowych wrażeń, łatwiej podejmuje zachowania ryzykowne.
W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu zachęca do zapoznania się z informacjami dotyczącymi zagrożeń związanych z zażywaniem „dopalaczy” w ramach kontynuowanej w sezonie letnim 2022 r. wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Dopalacze-Wypalacze – groźne narkotyki’’.
„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy: 1) o działaniu pobudzającym, 2) o działaniu halucynogennym oraz 3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany. Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy (czyli na Twój mózg). Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.
Cechą charakterystyczną „dopalaczy” jest to, że handlarze narkotyków „na szybko” wymyślają i produkują coraz to nowe produkty. Z tym faktem wiążą się ogromne zagrożenia. Po pierwsze nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły tych narkotyków.
W sierpniu 2018 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dopalacze są teraz traktowane jak narkotyki i za ich posiadanie grozi do 3 lat więzienia, a za handel nimi – nawet do 12 lat.
Dodatkowe informacje można uzyskać wchodząc na stronę „Dopalacze! Komunikat dla rodziców i opiekunów”
https://www.gov.pl/web/gis/dopalacze-komunikat-dla-rodzicow-i-opiekunow