Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Ustawa o systemie oświaty (uchwalone przez Sejm prawo regulujące zasady funkcjonowania oświaty) - mówi, że Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły (art. 55). Członkiem samorządu uczniowskiego stajemy się automatycznie w chwili przyjęcia do szkoły. Przestajemy nim być w momencie, gdy szkołę opuszczamy.
Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w życie szkoły – masz prawo wpływać na to, co się w niej dzieje. Możesz z tego prawa korzystać na różne sposoby – organizując szkolną drużynę piłki nożnej lub projekcje filmowe dla kolegów, uczestnicząc w spotkaniach koła miłośników przyrody czy gier komputerowych, dekorując salę gimnastyczną na imprezę karnawałową, pisząc artykuły do szkolnej gazetki, tworząc stronę internetową lub organizując wystawę fotografii. Te i wiele innych działań uczniowskich to właśnie aktywność samorządu uczniowskiego – możliwości jest tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie!
Samorząd uczniowski jest organizacją działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów. Jest organizacją niezależną od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii czy ugrupowań politycznych. To uczniowie decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował. Dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone.
Samorząd reprezentuje interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Samorząd poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. Ustawa o systemie oświaty mówi, że Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.
Samorząd jest organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.
Uprawnienia Samorządu Uczniowskiego
Samorząd uczniowski może przedstawiać radzie szkoły, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak (art. 55 ust.5 UoSO):
1. prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
2. prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
3. prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
4. prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
5. prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;
6. prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.
Cele działalności Samorządu Uczniowskiego:
1. popieranie inicjatyw uczniowskich
2. aktywizowanie życia społecznego szkoły
3. wdrażanie młodzieży do działalności na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, uczenie samodzielności, aktywności oraz organizacji życia kulturalnego w szkole i środowisku
4. kształtowanie nawyków efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie z poszanowaniem zasad demokracji i tolerancji
5. kształtowanie postaw prospołecznych i prozdrowotnych
6. rozwijanie potrzeby działań na rzecz zwierząt i przyrody
7. rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej
8. podejmowanie działań na rzecz promowania szkoły
9. prowadzenie dyskusji, prezentowanie własnego zdania, argumentowanie
10. dbałość o przyjazną atmosferę w szkole i szacunek dla jej pracowników
11. prezentowanie przez uczniów swoich talentów, zdolności i zainteresowań
SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Przewodnicząca - Wiktoria Stępień - kl. VIIIb
Zastępca - Agata Mierzejewska- kl. VIIIa
Sekretarz i protokolant - Natalia Matysek - kl. VIIa
Sekcje:
• informacyjno-porządkowa - przewodnicząca Sabina Szemitko - kl. VIIa
• rozrywkowa - Dominika Swędział - kl. VIIIb
• dekoracyjna - Klaudia Fik - kl. VIIIb
• charytatywna - Kinga Woda - kl. VIIIa
OPIEKUNOWIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Uczniowie również wybrali opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Najwięcej głosów otrzymały:
• Pani Anna Bogdanowska
• Pani Joanna Porębska