W ramach lekcji techniki uczniowie klasy 5a omawiając temat „Wokół metali” dowiedzieli się, w jaki sposób otrzymywane są metale, jakie są ich rodzaje i właściwości oraz zastosowanie. Zapoznali się z narzędziami wykorzystywanymi do obróbki metali.

Poznawali narzędzia i przyrządy wykorzystywane podczas obróbki metali. Do wielu czynności, między innymi do pomiaru, stosuje się przyrządy wykorzystywane podczas obróbki innych materiałów. Bywają jednak działania, które można wykonać jedynie wykorzystując specjalistyczny sprzęt czy narzędzia. Jednym z nich jest lutownica, która wykorzystywana jest wyłącznie w przypadku pracy z metalami. Piątoklasiści mieli możliwość porównania narzędzia starego typu czyli tradycyjnej lutownicy z nowoczesną stacją lutowniczą. Tradycyjna lutownica składa się z kolby, służącej jako uchwyt oraz grota, czyli części mającej bezpośredni styk ze spoiwem – lutem. Stacja lutownicza to urządzenie składające się z lutownicy oraz elektronicznego panelu sterowania służącego do regulacji temperatury lutowania. Korzystając z narzędzi do obróbki metali należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo przy posługiwaniu się tymi przyrządami.