Szanowny Rodzicu!
Wychowanie jest trudną sztuką, wymagającą z jednej strony bezwarunkowej miłości , z drugiej natomiast stawiania mądrych wymagań. Powinieneś wiedzieć, że:
• Stawianie zbyt niskich wymagań obniża u dziecka poczucie wartości, nie daje szansy na pokazanie jego prawdziwych możliwości, co więcej nie nakłania go do podejmowania wysiłku, by te ukryte możliwości pokazać innym, aby rozwijać się w pełni i podnosić swe umiejętności i wiedzę,
• Stawianie nazbyt wygórowanych wymagań – nieuwzględnianie jego zainteresowań, marzeń – może doprowadzić do nieustannego napięcia, lękiem przed porażką, niską samooceną , poczuciem winy , że nie spełnia się oczekiwań rodziców, że się ich zawiodło oraz poczuciem bezsilności. Konsekwencją tego jest zazwyczaj utrata własnej osobowości, nieumiejętność decydowania o swoim życiu i nieprzystosowanie społeczne.
Drogi Rodzicu!
Nie ma nic gorszego niż niespełnione ambicje rodzicielskie dotyczące wykształcenia, wymarzonego zawodu, statusu , które są przenoszone na dzieci. Pamiętaj , że wymagania, które stawiasz swojemu dziecku mają go pobudzić i zmobilizować do większego wysiłku . Stanie się tak wtedy, gdy :
• Wymagania będą adekwatne do jego wieku i możliwości ( nie do możliwości brata, siostry czy sąsiada)
• Wymagania będą dostosowane do jego zainteresowań, potrzeb, życzeń oraz będą przede wszystkim realne
• Wymagania powinny być też elastyczne, gdy okaże się, że dziecko nie potrafi ich spełnić (można do nich wrócić, gdy będzie starsze).
Pamiętaj, Twoje dziecko musi wiedzieć i czuć, że jest kochane i akceptowane bez względu na swoje osiągnięcia, zdolności, trudności czy porażki. To Twoja miłość, mądre zaangażowanie i odpowiednie wsparcie dają mu możliwość spełnienia jego własnych marzeń i odniesienia sukcesu .
Na podstawie materiałów zawartych na portalu ,,Pedagogia’’
B.Raczyńska