Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony jest ważnym celem edukacji zdrowotnej.

Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod i form jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwalej zmiany postaw.

W dniach od 12 do 16 września nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”, rekomendowanej przez MEiN oraz GIS. Akcja była okazją, aby w przyjaznej atmosferze i ciekawej formie poszerzyć wiedzę o zdrowiu i poczynić kroki w kierunku świadomej zmiany postaw higieniczno-sanitarnych.

Formuła kampanii edukacyjno-informacyjnej pozwoliła nam na uwzględnienie pomysłów i atrakcyjnych inicjatyw uczniów i nauczycieli, którzy chętnie włączyli się w akcję.

W minionym tygodniu na korytarzu szkolnym oraz w salach lekcyjnych zawisły gazetki ścienne na temat profilaktyki chorób zakaźnych przygotowane przez uczniów, z którymi mogli zapoznać się uczniowie wszystkich klas. W czasie lekcji dzieci oglądały filmy edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, przeprowadzane były pogadanki, gry i zabawy o właściwych zachowaniach zdrowotnych. Uczniowie zapoznali się z filmem edukacyjnym „Szczepienia. Profilaktyka chorób zakaźnych”. W klasach I-III przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne na podstawie scenariusza „Szczepienia – tajna broń superbohaterów”, w klasach starszych na podstawie scenariusza „Zarażaj odpowiedzialnością”.

Uczniowie klas młodszych wykonali plakaty, a w starszych klasach nakręcono filmy lub wykonano prezentacje multimedialne na temat wybranych chorób zakaźnych.

Na apelu, który odbył się w dniu 15 września każda klasa zaprezentowała wykonane przez siebie plakaty, filmy i prezentacje multimedialne. Prowadzące akademię Amanda i Zosia przedstawiły nam prezentację multimedialną pt. „O higienę dbamy wirusy przeganiamy”. Następnie obejrzeliśmy filmik nakręcony przez klasę 2a pt. „Zdrowie to...”. Kolejną atrakcją była projekcja teledysku „Piosenki o myciu rąk”, która była instrukcją jak prawidłowo myć ręce. Całość dopełnił uroczy występ dziewczynek z klasy 4a – Anitki i Kamilki, które zaśpiewały piosenkę „Dbaj o zdrowie”.

Do wspólnych działań szkoła zaprosiła również przedstawiciela służby zdrowia. Nasza akademia odbyła się z udziałem gościa specjalnego, wieloletniego przyjaciela naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani doktor Urszula Rajchel, która zwróciła się do uczniów i nauczycieli przekazując cenne wskazówki i rady dotyczące zdrowia oraz profilaktyki chorób zakaźnych.

Zorganizowany „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych” przyczynił się do pogłębienia świadomości, wiedzy i umiejętności uczniów potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.

Koordynatorkami całej akcji były panie: Joanna Porębska i Agnieszka Kręgiel