
Jak co roku o tej porze wszyscy marzymy o wakacjach i odpoczynku. Należy jednak pamiętać, że jest to czas, w którym nasze pociechy zostają często same, w gronie rówieśników, których nie do końca znamy.
Cechą naturalną młodego człowieka jest ryzykować, pójść za głosem grupy, a nie rozsądku. Takie predyspozycje owocują różnymi wypadkami wynikającymi z beztroskiej atmosfery. Bycie w grupie często sprzyja próbowaniu, tzw. zakazanych owoców: e-papierosy, alkoholu narkotyków. Szczególny rodzaj niebezpieczeństwa jest związany z częstszym niż zwykle korzystaniem z dobrodziejstw internetu. Można tam znaleźć informacje nieprzeznaczone dla młodego człowieka, spotkać osoby o fałszywych tożsamościach, które mają złe intencje. Powyższe zdania brzmią strasznie, jakby świat się zagrażał dzieciom i młodzieży. Moim zamiarem było zwrócenie uwagi na to, co się dzieje wokół naszego dziecka. Zresztą również młodym ludziom, naszym uczniom, w przedwakacyjnym czasie przypomina się o ostrożności. Uczy właściwych zachowań w różnych sytuacjach, wskazuje na grożące im niebezpieczeństwa. Właśnie temu poświęcony jest Tydzień dla Bezpieczeństwa. Nauczyciele w ramach tej akcji przypominają o tym, jak dbać o zdrowie i życie, wskazują co pomaga odpocząć, jak bezpiecznie korzystać z pięknej pogody, braku obowiązków i wspólnie spędzonego czasu.
Kończąc ten artykuł, pragnę w imieniu grona pedagogicznego podziękować za miniony rok szkolny i życzyć bezpiecznych, słonecznych i pełnych radości wakacji.




