Dnia 23 stycznia 2025 roku przypada Dzień Pisma Ręcznego.
Dzień Pisma Ręcznego ma swój początek w 1977 roku, kiedy to grupa członków Stowarzyszenia Producentów Przyrządów do Pisania wyraziła swoje zaniepokojenie odnośnie zanikania tej umiejętności. Dziś można powiedzieć, że były to prorocze wizje, gdyż obecnie w dobie komputerów i telefonów jest ona rzeczywiście zagrożona.
Pismo odręczne to nie tylko czynność polegająca na napisaniu długopisem czy piórem jakiegoś zdania, czy dłuższej sentencji. To nasza wizytówka, którą można porównać do odcisków palca. Jest wyjątkowa i i nie ma dwóch takich samych stylów pisma. To dlatego medycy sądowi, historycy i kaligrafowie potrafią wyczytać z charakteru pisma wiele przydatnych informacji.
Jak świętować Dzień Pisma Ręcznego? Odpowiedź jest bardzo prosta:
- po pierwsze - poćwiczyć swój podpis, może kiedyś będziemy sławni i rozdawanie autografów będzie naszym codziennym zadaniem;
- po drugie - poprzez napisanie listu, kartki z życzeniami, listy celów do osiągnięcia.
Na co dzień większość osób wykorzystuje SMS do komunikacji, warto więc nieco odświeżyć tę, starą piękną tradycję.
Święto ma na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji odręcznego pisania ale i uświadamiania ludziom, że przynosi ono wiele korzyści. Zwiększa kreatywność, umiejętności motoryczne, poprawia zdolność czytania i rozumienia tekstu czy rozwiązywania problemów.
Zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do wspólnej zabawy. Poprosiliśmy aby w każdej klasie, w wolnej chwili uczniowie napisali swoje imię, przezwisko pismem odręcznym i oddało pracę swojemu nauczycielowi. Przekazano autografy dzieci do sal świetlicowych w dobre ręce Pani Klaudii Kemony i Pani Iwony Grząby a one wykonały z tego piękną gazetkę.