Dnia 21 lutego uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Dlaczego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?
Coroczne święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.
Jaki jest cel tego święta?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny.
Jak obchodziliśmy w tym roku to święto w naszej szkole?
Uczniowie klas I-III, pracując w grupach, ustalali wyrazy, które sprawiają im trudność. Następnie zapisywali je i ilustrowali na plakacie. Podczas zajęć nauczyciele przeczytali im też dowolną bajkę lub fragment innej literatury.
Natomiast uczniowie klas starszych albo samodzielnie (bądź w grupach) przygotowywali lekcję języka polskiego, albo wykonywali plakaty czy prezentacje multimedialne na temat naszego języka. Uczniowie wcielali się w role językoznawców i wyjaśniali koleżankom i kolegom zawiłości języka ojczystego, przygotowali różnorodne zadania i ciekawostki, zaprezentowali ciekawe i starannie wykonane plakaty, które zostaną wyeksponowane w klasach i na korytarzach szkoły. Głos zabrali również uczniowie z Ukrainy – opowiadali o swoim języku, przedstawili m.in. alfabet i inne ciekawostki.