Uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Sosnowcu wiedzą jak ważna dla nas, dla roślin i dla naszej planety jest woda. Chętnie włączamy się w działania, eksperymentujemy i uczymy się jak dbać o Ziemię, jak groźne są następstwa zmian klimatycznych i jak ważna jest woda. Nasze działania można zobaczyć w załączonym materiale „filmowym”.

W strugach majowego deszczu wzięliśmy udział w Warsztatach leśnych. Mogliśmy za pomocą wszystkich zmysłów poczuć las i deszczową aurę. Łapaliśmy krople deszczu i z zainteresowaniem i smutkiem ocenialiśmy poziom ich zanieczyszczenia. Niesamowite było to, że mogliśmy zobaczyć, ile istot korzysta z tej, wydawałoby się, nieprzychylnej dla nas pogody. Nie obyło się bez wyścigu ślimaków, nasłuchiwania śpiewu ptaków i chwili zamyślenia nad stawikiem.

Kolejne kadry ukazują jak można cieszyć się i korzystać z pięknej pogody, a jak reagujemy, gdy potocznie mówiąc, nie ma czym oddychać. My wiemy, że zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na nas, na spadający z nieba deszcz, na glebę, która rodzi to, co jest naszym pożywieniem.

Liczne eksperymenty uświadomiły nam jaki wpływ na „kondycję” naszej planety ma zanieczyszczenie powietrza i jak ono wpływa na zmiany klimatyczne w kontekście wody, bo na tym się skupiliśmy. My już wiemy, czym są kwaśne deszcze, jak powstają i jaki negatywny mają wpływ.

Czy możemy mieć wpływ na „kondycję” Ziemi? Czy można powstrzymać zmiany klimatyczne? Jak dbać o nasze wspólne dobro jakim jest woda? Przygotowaliśmy plakaty, które są „ściągą” dla każdego z Nas/Was jak postępować, informacja czym jest zanieczyszczenie środowiska, jak wpływa ono na życie i funkcjonowanie wszystkich organizmów. My wiemy, że zanieczyszczone rzeki, jeziora i morza to skrzywdzone zwierzęta – ryby, ptaki, ssaki, to ginące gatunki roślin i brak przestrzeni dla Nas na wypoczynek i rekreację, ale… sami jesteśmy sobie winni.

Wczesną wiosną zadbaliśmy o wygląd obejścia przy naszej szkole. A że prace ogrodowe nie są nam obce zasadziliśmy rośliny, to wydawałoby się nic wielkiego, ale dbając o nie, podlewając je uświadamiamy sobie jak ważna jest woda, wiemy, że bez niej nasze piękne kwiaty zwiędną, a obejście przy szkole nie będzie już takie kolorowe i piękne.

Dbając nie tylko o tradycję, ale również o środowisko, podobnie jak w zeszłym roku poszliśmy nad pobliską rzekę topić Marzannę. My wiemy, jak dbać o naszą planetę, jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia wód, dlatego Marzannie się upiekło, pożegnaliśmy zimę, a Marzannę zostawiliśmy nad brzegiem rwącej sosnowieckiej rzeki.

Kolejne doświadczenia, które wykonaliśmy dotyczyły wpływu światła, braku wody lub jej nadmiaru na rośliny, których hodowlę założyliśmy. Dzięki tym doświadczeniom wiemy, że woda jest potrzebna do wzrostu roślin, podobnie jak światło. Wiemy również, że jej nadmiar niekorzystnie wpływa na wzrost roślin. Ktoś pyta „po co ten eksperyment”?! A no po to, żeby ukazać wszystkim, że zmiany klimatyczne, to nie tylko brak wody i susze, ale również powodzie, które niszczą całe ekosystemy, niszczą domy, miasta, podtopienia i powodzie pochłaniają setki, tysiące istnień.

Naszą odpowiedzialnością jest myśleć globalnie, holistycznie, ale to myślenie nie wystarczy, trzeba działać lokalnie, bo każde nasze działanie może pomóc uświadomić komuś, że woda to my, woda to życie, bez niej zginiemy!