Dnia 8 września 2023 r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania.

Wydarzenie to organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W minionych latach w ramach wspólnego czytania czytano między innymi takie lektury jak: Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, polskie nowele, Balladyna Juliusza Słowackiego, Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

W tym roku lekturą dwunastej edycji Narodowego Czytania było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. „Nad Niemnem” to jeden z ważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W ramach tego wydarzenia podczas lekcji języka polskiego przybliżono uczniom cele i założenia wydarzenia, jakim jest Narodowe Czytanie, czyli społeczna kampania promująca czytelnictwo oraz popularyzująca klasykę polskiej literatury. Omówiono genezę powstania utworu i tło historyczne, zwracając szczególną uwagę na malownicze i barwne opisy przyrody oraz wyrazistych bohaterów. Następnie wysłuchano wybranych fragmentów czytanych przez nauczycieli języka polskiego oraz wybranych uczniów poszczególnych klas.

Osobami koordynującymi szkolną akcją Narodowego Czytania były p. Grażyna Pawłowska, p. Anna Parszewską oraz p. Aldona Szylf.