Zapal przynajmniej na śmierć naszą - słońce!
Niechaj dzień wyjdzie z jasnej niebios bramy,
Niechaj nas przecie widzą, gdy konamy!
Juliusz Słowacki

Już po raz piętnasty odbyła się akcja zachęcająca do zapalenia znicza pamięci ofiarom niemieckich zbrodni dokonanych w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 r.

Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominani są Ci, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. 22 października 2023 roku czcimy wspólnie pamięć przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku.

W tym roku zwrócono uwagę na kolejne ważne wydarzenia i miejsca, które związane są z historią II wojny światowej w poszczególnych regionach. 22 października 2023 r. jest dniem indywidualnych upamiętnień poległych w imię i w obronie Ojczyzny jesienią 1939 roku. Kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronem medialnym jest portal dzieje.pl.

Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w tę akcję. Spośród miejsc egzekucji z jesieni 1939 r. na terenie województwa śląskiego wskazanych przez IPN w imieniu uczniów klasy 3a zapalone zostały znicze:
• przy tablicy pamiątkowej w pobliżu miejsca egzekucji 4 IX 1939 r. (Katowice, rynek);
• przy tablicy pamiątkowej na budynku b. Christliches Hospiz (obecnie MOPS) (Katowice, ul. Jagiellońska 17);
• przy pomniku w miejscu synagogi, spalonej w nocy z 8 na 9 IX 1939 r. (Będzin, ul.
Zamkowa).

XV edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” skłania nas do chwili zadumy, odwiedzenia miejsc, na które w codziennym biegu nie zwracamy uwagi, a czasem warto podnieść wzrok, przeczytać te kilka zdań i poczuć wdzięczność dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.