24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W związku z tym w naszej szkole odbyła się rozprawa sądowa w ramach Szkolnego Dnia Świąt Nietypowych. Na sali rozpraw zasiadł Józef Latos (w rolę, którego wcielił się Kacper K., kl. 7a) – oskarżony o nieudzielenie pomocy lokalnemu Żydowi Samuelowi Goldsteinowi (Nikodem W., kl. 7a) podczas II wojny światowej. Rozprawę poprowadziła sędzia Natalia J. uczennica kl. 7a, w rolę obrońcy wcielił się Igor H., a prokuratora zagrał Aleksander S. Na sali nie zabrakło świadków (Michalina F., Maja K.). Dowody zebrane w sprawie i zeznania świadków pozwoliły na uniewinnienie oskarżonego.

W ramach podsumowania tego dnia publiczność rozprawy (uczniowie klas 4-8) dostali Medal Ireny Sendlerowej – jednej z pierwszych osób, która otrzymała przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Dziękuję uczniom klasy 7a za zaangażowanie w projekt, napisanie scenariusza, wypożyczone stroje, aranżację sali i świetną grę aktorską.

Anna Tylec, Aldona Szylf

Jesteście świetni!