sp12@sosnowiec.edu.pl  |  (32) 293 78 87  |

Podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców

Poradnik dla rodziców

Dr Anna Piekarska

Artykuł omawia problemy mobbingu rówieśniczego w szkole, jego przyczyny, przejawy oraz skutki. Przygotowany został przede wszystkim z myślą o rodzicach dzieci poszkodowanych mobbingiem, zarówno tych młodszych w szkołach podstawowych, jak też starszych – nastolatków w gimnazjach czy szkołach średnich. W pierwszej części podane są najważniejsze informacje na temat mobbingu, a dalej praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z tym trudnym problemem. Omówione są sposoby wspierania i pomocy, jakich należy udzielić dziecku, oraz ważne kwestie dotyczące interwencji i współpracy ze szkołą. Zaproponowano też tytuły książek i artykułów, które warto przeczytać, oraz adresy i telefony instytucji i organizacji, z którymi można się skontaktować w trudnej sytuacji.

Wielu rodziców, nauczycieli i pedagogów codziennie zastanawia się, jak dyscyplinować dzieci. W tradycyjnym ujęciu słowo to kojarzy się raczej negatywnie i wiąże z poczuciem siły. Dyscyplina jest niezbędna, ale musi być wprowadzana w sposób przede wszystkim sensowny i sprawiedliwy. Dziecko musi zawsze wiedzieć, jakie są zasady i dlaczego dostało karę.

Rodzina w życiu człowieka pełni wiele funkcji. Z jednej strony stanowi punkt odniesienia, z drugiej kształtuje zachowania i przekazuje istotne wartości. Ponadto stanowi bezpieczną bazę i zapewnia wsparcie w trudnych sytuacjach.

Dziecko ma problemy w szkole: dlaczego? - Jesteś Mamą

Wszystkim zależy na tym, by świat wirtualny był miejscem bezpiecznym dla każdego użytkownika, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Jest to ważna przestrzeń, zwłaszcza wtedy, kiedy nie możemy w pełni funkcjonować w realnym świecie. Obecnie Internet stał się naszą codziennością, pomaga nam w nauce, w pracy, w nawiązywaniu kontaktów i rozrywce. My, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Musimy być świadomi zarówno korzyści jak i zagrożeń związanych z rozwojem nowych technologii. Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem dla rodziców i nauczycieli”, który pomoże Państwu w codziennej pracy z dziećmi. Ważne, byśmy potrafili bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie i uczyli tego dzieci.

poradnik - Klikam z głową

Witam państwa w kolejnym tygodniu zdalnego nauczania i kwarantanny. Wiem, że jest trudno, bo nawet pogoda nie pomaga nam w pozostaniu w domu, słońce świeci jak na złość. Niestety, trzeba się uczyć z dziećmi, czytać i tłumaczyć maile itd., a na dodatek zrobić zakupy, zarabiać pieniądze i jeszcze załatwić mnóstwo innych spraw, o których pewnie nie mam nawet pojęcia. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że będąc na takiej karuzeli, możemy czuć cały wachlarz emocji, o których się nawet nie podejrzewaliśmy. Może te również dotyczyć naszych dzieci, one też mogą zachowywać się zupełnie inaczej.

Witam Państwa bardzo serdecznie.

Wiem, że przeżywacie teraz bardzo trudne chwile. Jesteście zestresowani, martwicie się o swoich bliskich, o naukę swoich dzieci, o zdrowie rodziców , a często o zapewnienie bytu rodziny. Trapią Was pewnie lęki i często brakuje cierpliwości i optymizmu.

gov.pl

IM. JANA III SOBIESKIEGO